شنبه ١٩ آذر ١٤٠١
فارسی : الفارسیه : Persianعربی : العربیه : Arabicانگلیسی : الانجلیزیه : English
آخرین مفالات
پاریس قربانی تکفیر
سید ابوالفضل حسینی
بررسی ریشه های ایدئولوژیک حوادث تروریستی پاریس
بعد از حوادث فرانسه بسیاری از تحلیلگران داخلی مثل همیشه، ریشه این حمله ها را صرفا از نگاه سیاسی مورد بررسی قرار دادند و حمایتهای غرب از این گروهها را دلیل رشد این گروهها و قوت گرفتن آنها دانستند. البته این تحلیل تا حدود زیادی صحیح و قابل قبول است اما آنچه در این زمان باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد و وظیفه ما است که آن را گوشزد کنیم، بررسی ریشه های ایدئولوژیک این حوادث است.
 ١٩:٣٤ - سه شنبه ٢٦ آبان ١٣٩٤ - نظرات : ٠متن کامل >>
هیس! دخترها فریاد نمی زنند
چ
بشارت به یک شهروند هزاره سوم
بوسیدن روی ماه
همرنگ جماعت!
از ماست که بر ماست
یادگیری شرطی
طهارت نفس و درک معارف قرآن
شرطی سازی کنشگر
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 4383
 بازدید امروز : 207
 کل بازدید : 2358874
 زمان بازدید : 0.3125
امیر کبیر و بهائیت
امیر کبیر و بهائیت

 منبع : وبلاگ های اکالیپتوس و بیان بهاییان

 نويسنده : مسلم کامیاب    ایمیل : moslemkam@yahoo.com

 نوشته شده در تاريخ : 1392/03/27   ( آخرين ويرايش : 1392/07/27 )

بسم الله الرّحمن الرّحیم

عبدالبهاء رهبر دوم بهائیت در اعترافات خود به این احکام غیر انسانی علی محمد باب چنین می نویسد : "در یوم ظهور حضرت اعلی ( میرزا علی محمد باب ) منطوق بیان ( عبارت بود از ) ضرب اعناق ( گردن زدن غیر بابیها) حرق کتب ( سوزاندن کتابها) و اوراق و هدم بقاء ( متبرکه) و قتل عام الا من آمن و صدق (غیر بابیان) بود"

( مکاتیب جلد1 ص 266 نوشته عبدالبهاء)

فتنه انگیزی ها و هراس افکنی های بابیان که برنامه های خود را از دسیسه های رهبران این گروه علی الخصوص میرزا حسینعلی نوری و برادرش صبح ازل که از جمله گروندگان به باب بودند می گرفتند نقش اساسی در قتل عام مسلمانان در شهرهای مختلف کشورمان داشت. با اینکه بعد از مدتی کذب ادعاهای باب برای همگان روشن گردید و باب به دستور حاج میرزا آقاسی صدر اعظم وقت به زندان افتاد، بابیان به سرکردگی میرزا حسینعلی نوری و برادرش صبح ازل در گوشه و کنار کشور با تحریک دست های خارجی که چشم طمع به سرزمین اسلامی ایران داشتند شروع به اغتشاش کردند. تعداد زیادی از هموطنان بیگناه توسط این فرقه به قتل رسیدند و اموالشان غارت شد. واقعه قتل و غارت روستاهای مازندران، قتل و غارت مردم زنجان و نیریز و یزد از جمله وقایع دردناک تاریخ ایران بود. در این هنگام امیرکبیر درصدد برمی آید که علی محمد باب را بعنوان عامل این فتنه از میان بردارد و در ملاء عام مجازات کند و از این راه شورش های بابیان را سرکوب نماید.

میرزا علی محمد در سال 1266 به دنبال اغتشاش های مختلف در سطح کشور ، که به رهبری پنهان و آشکار خودش صورت می گرفت ، به دستور امیرکبیر در تبریز اعدام شد.

اميرکبير، حسينعلي بهاء را نيز در 1267 به کربلا تبعيد کرد و دایی و سرپرست باب را نیز که در توطئه ترور امیر با بابیان همدست بود ، دستگیر و به علت عدم اظهار توبه به مجازات رساند.بهائیان ، امیر کبیر را صراحتاً به باد فحش و ناسزا گرفته اند .

عبدالبهاء در مقاله شخصی سيّاح بیان کرده:" ميرزا تقی خان امير نظام وزير اعظم و اتابک معظّم شد... اين وزير شخصی بود بی تجربه و از ملاحظهء عواقب امور آزاده. سفّاک و بی باک و در خونريزی چابک وچالاک..."

(مقاله شخصی سيّاح- عبدالبهاء- صفحه ۱۹)

شوقی افندی در هتاکی به امیر، در لوح قرن ، وی را "اتابک سفّاک بی باک" و " امیر سفّاک" خوانده است.

(توقیعات مبارکه حضرت ولی امر الله- لوح قرن احباء شرق (نوروز 101 بدیع) ، مؤسسه ملی مطبوعات امری، 123 بدیع ، صفحات 49 و 51)

و می نویسد:" اتابک اعظم تقی سفاک و بی باک که حکم اعدام سیّد عالم را صادر نمود و جمعی از اصحاب را در مازندران و نیریز و زنجان و طهران شربت شهادت بنوشانید دو سال بعد از آن واقعه هائله بسخط شهریار پرکین مبتلا گشت و در حمام فین باسفل السافلین راجع شد ..."

(توقيعات مباركه خطاب به احباى شرق - شوقی افندی- صفحات ۲۵۵ و ۲۵۶)

بار دیگر در کتاب قرن بدیع ، او را "امیر نظام سفّاک بی باک" خوانده است.

(كتاب قرن بديع - شوقی افندی- موسسه معارف بهائی، کانادا ۱۹۹۲- صفحه ۱۳۷)

 

جهت دانلود مقاله اینجا کلیک کنید.

تمامی حقوق این سایت محفوظ می باشد.درج مطالب باذکر منبع بلامانع است
All rights are reserved.
راه اندازی، اجرا و بروزرسانی: توسعه اطلاعات سحرگاه (متين تايم) بهار 1392     Powered by: MatinTime (Development of Information) 2013