شنبه ١٩ آذر ١٤٠١
فارسی : الفارسیه : Persianعربی : العربیه : Arabicانگلیسی : الانجلیزیه : English
آخرین مفالات
پاریس قربانی تکفیر
سید ابوالفضل حسینی
بررسی ریشه های ایدئولوژیک حوادث تروریستی پاریس
بعد از حوادث فرانسه بسیاری از تحلیلگران داخلی مثل همیشه، ریشه این حمله ها را صرفا از نگاه سیاسی مورد بررسی قرار دادند و حمایتهای غرب از این گروهها را دلیل رشد این گروهها و قوت گرفتن آنها دانستند. البته این تحلیل تا حدود زیادی صحیح و قابل قبول است اما آنچه در این زمان باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد و وظیفه ما است که آن را گوشزد کنیم، بررسی ریشه های ایدئولوژیک این حوادث است.
 ١٩:٣٤ - سه شنبه ٢٦ آبان ١٣٩٤ - نظرات : ٠متن کامل >>
هیس! دخترها فریاد نمی زنند
چ
بشارت به یک شهروند هزاره سوم
بوسیدن روی ماه
همرنگ جماعت!
از ماست که بر ماست
یادگیری شرطی
طهارت نفس و درک معارف قرآن
شرطی سازی کنشگر
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 9694
 بازدید امروز : 110
 کل بازدید : 2358777
 زمان بازدید : 0.2188
طیر المشوی
حدیث الطیر المشوی

 منبع : پایگاه علمی تحقیقاتی مغناطیس

 نويسنده : حجة الإسلام و المسلمین عبدالله شیری ابهری    ایمیل :

 نوشته شده در تاريخ : 1392/03/28   ( آخرين ويرايش : 1392/07/27 )

بسم الله الرّحمن الرّحیم

یکی از عناوین مهمی که در تاریخ اسلام بعد از مسئلة عید غدیر خم ونصب خلافت أمیرالمؤمنین (علیه السلام) که در تاخت و تاز و قلم فرسایی اکثریت قریب به اتفاق علماء اسلام اعم از تشیع و تسنن که مافوق حد تواتر قرار گرفته است حدیث الطیر المشوی که برای شخص حضرت رسول اکرم (صلی الله علیه و آله وسلم) اتفاق افتاه است که مضافاً بر مسئلة غدیر خم با این حدیث هم اثبات خلافت و جانشینی بلا فصل أمیر المؤمنان علی (علیه السلام) را در معرض استدلال قرار می دهند .

این جانب قسمتی از متن حدیث را که از طریق علماء اهل تسنن نقل شده است را برای خوانندگان محترم بیان می نمایم . این قسمت را شخصی به نام سفینه خادم حضرت رسول اکرم (صلی الله علیه و آ له و سلم) نقل می کند .

سفینه گفته : یک بانویی از بانوان انصار دو پرنده بریان شده را در داخل دو قرص نان به رسول الله هدیة کردند و در منزل رسول الله غیر از من و أنس بن مالک هیچ کس نبود . رسول الله آمدند و خواستار غذا شدند عرض کردم یا رسول الله حقیقتاً یکی از زنان انصار برای شما هدیه ای آورده است و من دو پرنده بریان شده را به محضر حضرت رسول تقدیم کردم ، پیامبر اسلام دست به دعا برداشته و فرمودند پروردگارا بهترین خلقی که در محضر تو و در پیش رسول تو می باشد او را به من برسان (یعنی با من شریک غذا شده و من این طعام را فقط با او تناول کنم) .

سفینه می گوید بعد از مدتی یک وقت شنیدم درب منزل رسول الله آرام آرام می زند ، از پشت در صدا زدم کیست ؟ جواب آمد : أبو الحسن .

دوباره درب را زد (البته با صدا) پیامبر خاتم رسول الله فرمودند کیست این شخص درب را می زند ؟ سفینه می گوید : گفتم علی بن أبی طالب (علیه السلام) رسول اکرم فرمودند درب را برای او باز کن پس من درب را باز کردم .

رسول الله آن طعام را با أمیر المؤمنین (منحصراً با علی بن أبیطالب ) تناول فرمودند . البته در بعضی از مستندات شیعة آمده است بعد از ورود أمیر مؤمنان و هم غذا شدن او با پیامبر خاتم دیگران هم از آن طعام میل نمودند .

از این سند فهمیده می شود منظور رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم) معرفی أحب الخلق إلی الله و إلی رسوله بوده و بیان جانشینی بعد از خود بوده نه تناول طعام منحصراً با أمیر المؤمنین (علیه السلام) که دیگران از آن تناول نکنند .

این نقل از طریق سفینه بوده و از طریق انس بن مالک نیز این حدیث شریف به صورت دامنه دار و مفصل و موسع نقل شده است ،کسانی که تمایل دارند اسناد این حدیث را به همراه متن این حدیث شریف به دست آورند به کتاب «قصه الطیر المشوي» مؤلف جناب {حجة الإسلام شیخ محمد جواد محمودی} مراجعه فرمایند .

در این راستا اشعار ذیل را تقدیم حضرت ولی عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف) می نمایم ...

 برای دانلود فایل الکترونیکی مقاله (پی دی اف) به صفحه آخر مراجعه فرمایید.

<< آخرین صفحه   1 2 3 4 5   اولین صفحه >>
تمامی حقوق این سایت محفوظ می باشد.درج مطالب باذکر منبع بلامانع است
All rights are reserved.
راه اندازی، اجرا و بروزرسانی: توسعه اطلاعات سحرگاه (متين تايم) بهار 1392     Powered by: MatinTime (Development of Information) 2013