چهارشنبه ٠١ اسفند ١٣٩٧
فارسی : الفارسیه : Persianعربی : العربیه : Arabicانگلیسی : الانجلیزیه : English
آخرین مفالات
پاریس قربانی تکفیر
سید ابوالفضل حسینی
بررسی ریشه های ایدئولوژیک حوادث تروریستی پاریس
بعد از حوادث فرانسه بسیاری از تحلیلگران داخلی مثل همیشه، ریشه این حمله ها را صرفا از نگاه سیاسی مورد بررسی قرار دادند و حمایتهای غرب از این گروهها را دلیل رشد این گروهها و قوت گرفتن آنها دانستند. البته این تحلیل تا حدود زیادی صحیح و قابل قبول است اما آنچه در این زمان باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد و وظیفه ما است که آن را گوشزد کنیم، بررسی ریشه های ایدئولوژیک این حوادث است.
 ١٩:٣٤ - سه شنبه ٢٦ آبان ١٣٩٤ - نظرات : ٠متن کامل >>
هیس! دخترها فریاد نمی زنند
چ
بشارت به یک شهروند هزاره سوم
بوسیدن روی ماه
همرنگ جماعت!
از ماست که بر ماست
یادگیری شرطی
طهارت نفس و درک معارف قرآن
شرطی سازی کنشگر
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 10078
 بازدید امروز : 263
 کل بازدید : 1359754
 زمان بازدید : 0/1563
خلقت تا قیامت
خلقت تا قیامت

 منبع : پایگاه علمی و تحقیقاتی مغناطیس

 نويسنده : میرزا مصطفی دهقانی    ایمیل : amirzamostafa@yahoo.com

 نوشته شده در تاريخ : 1392/04/02   ( آخرين ويرايش : 1392/07/27 )

بحث دیگر در مورد پیغمبران اینست که خدا دانسته که رسالتش را کجا بنهد و به که بسپارد بنابراین تعداد انبیاء بایستی 124 هزار باشد و کسی نمی تواند جای انبیاء و اوصیاء باشد و مباحث دیگر /
.. در عالم بالا در زبان دانشمندان دین ، لوح محفوظی است که تمام چیزها در آن وجود دارد و لوح محو و اثباتی هم هست که در آن برخی اشیاء عوض می شوند ( بعضا محو و بعضا اثبات می رسند )
و این محو و اثبات ، بسته به اموریست که بعدا به تناسب بحث اگر مجالی بود بدان می پردازیم .
اینک بدان که برای خلق انسان ، از پیش چیزهایی فرضیه شده اند تا جملگی وسیله سعادت انسان باشند .
بنابراین بعضی قبل از خلقت و برخی بعد از آن ؛برخی ظاهرا و بعضی دیگر باطنی هستند و قابل فهم تطبیقی نیستند بلکه یا علمش نزد خدا و رسولش و اولیائش هست یا از آثار و لوازم آن محسوب می شوند .
و به طور کلی واسطه ای جلیّ یا خفیّ در این بین هست که کمتر به ما رسیده و می رسد تمام این حقائق ، دقائقی است پر محتوا که خود نعمت بزرگی می باشند و نعمت ها بر چند گونه اند که در وصف آن نیستیم .
اما جا دارد از برخی نعم به طور منفصل بیانی داشته باشیم .
یکی از نعم الهی نعمت عافیت و سلامتی است که اگر عافیت مطلق روح و جسم را مفصل درک کنی به خوبی خواهی دانست که از بالاترین نعمت هاست چون بقیه را یا جبران می کند یا در بردارد و این با اندک تأمّلی برملاست .
چنان چه در بهترین شب سال از بالاترین خواسته ها در نزد اهل ذکر پرسیده شد فرمودند : عافیت خواهی
گرچه عافیت و .. از نعمت های الهی ( که شمرده نمی شوند و خداوند به آن خبر داده ) از برترین نعم هست اما بالاترین نعمت که فوقش از جهت ارزش و معیار تصور نمی شود و نیست ؛ نعمت ولایت سلسله ی محمّدییّن است { که خدا همه ی دشمنان شان را هلاک گرداند } تا زمینه ی عدالت عمومی و گسترده شدن صلح و داد مطلق ان شاء الله به زودی فراهم شود . آمین یا ربّ العالمین .
آیا مفهوم رزق را میدانی ؟!
اگر به لغت مراجعه کنی رزق را این گونه معنا می کند :
آن چه که قوام شیئ بدان است .
یکی از بزرگترین نعمت ها که خیلی چیزها را در برمی گیرد همین رزق و روزی است که خداوند ضامن وصولش هست .
و مردم در پی دنیا چه قدر اوقات خود را تضییع می نمایند در حالی که گرداننده ای فوق گردش عاقلین هست که هیچ تصور نمی شود و روزی را از جای حساب شده به آدمی زاد می رساند یعنی از طرف ما بی حساب است در اصل نزد خدا روی حساب خودش می چرخد .
و این بحث بسیار شیرین است که به مناسبتش باید بدان متعرض بشویم .
اگر به حیوانات و طرز به دست آوردن خوراکشان بنگری مفهوم رزق اجمالا آشکار می شود و نکاتی را استنباط می نمایی مثل این که غصه ی روزی فردا را نبایستی خورد حتی روزی امروز و خیلی چیز های دیگر .
اگر آدمی مسافرت کند خیلی جزئیات ذهنی برایش روشن می شود و از نزدیک و با چشم چیزهایی را می بیند و تجربه کسب می کند خصوصا اگر با سختی های متعددی دست و پنجه نرم کند و بسیار سازگار و قوی روحیه شود و الا در اولین مرحله ی امتحان نتیجه معلوم است .
و هم چنین بعضی سختی های عادی زندگی دنیوی که در نص آمده است : همانا با سختی آسانی ست ( یعنی نه قبلش و نه بعدش )
بنابراین ؛ تمام این ها عادی دنیا و از لوازم تشکیل دهنده ی زندگی است و بر خود نباید سخت گرفت بلکه ریشه های کسالت و راحت طلبی را کاملا بایستی زدود مخصوصا تجملات و .... و با تقوی داری به هر چیز مشکل و دست نیافتنی رسی .
در رویارویی مشقت ها ، صبر پیشگی لازم است و در قبال نعمت ها چون رزق و روزی ، شکر و حمد واجب تا بر هر کنشی ، تأثیرات الهی واکنش صورت پذیرد .
در ذیل حدیثی وارد شده که ما مضمونش رو می گوییم :
جبرئیل کلید گنج های آسمان وزمین را برای حضرت ختم المرسلین آورد .
حضرت فرمودند : اگر داشته باشم از ثواب و .. من کاسته می گردد ؟ گفت نه فرمودند : می خواهم یک روز سیر باشم تا شکر خدای بجا آورم و یک روز گرسنه تا صبر نمایم و در این مضامین عالی چند درس حقیقی ابدی خوابیده !

<< آخرین صفحه   5 6 7 8 9 10 11 12   اولین صفحه >>
تمامی حقوق این سایت محفوظ می باشد.درج مطالب باذکر منبع بلامانع است
All rights are reserved.
راه اندازی، اجرا و بروزرسانی: توسعه اطلاعات سحرگاه (متين تايم) بهار 1392     Powered by: MatinTime (Development of Information) 2013