شنبه ١٩ آذر ١٤٠١
فارسی : الفارسیه : Persianعربی : العربیه : Arabicانگلیسی : الانجلیزیه : English
آخرین مفالات
پاریس قربانی تکفیر
سید ابوالفضل حسینی
بررسی ریشه های ایدئولوژیک حوادث تروریستی پاریس
بعد از حوادث فرانسه بسیاری از تحلیلگران داخلی مثل همیشه، ریشه این حمله ها را صرفا از نگاه سیاسی مورد بررسی قرار دادند و حمایتهای غرب از این گروهها را دلیل رشد این گروهها و قوت گرفتن آنها دانستند. البته این تحلیل تا حدود زیادی صحیح و قابل قبول است اما آنچه در این زمان باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد و وظیفه ما است که آن را گوشزد کنیم، بررسی ریشه های ایدئولوژیک این حوادث است.
 ١٩:٣٤ - سه شنبه ٢٦ آبان ١٣٩٤ - نظرات : ٠متن کامل >>
هیس! دخترها فریاد نمی زنند
چ
بشارت به یک شهروند هزاره سوم
بوسیدن روی ماه
همرنگ جماعت!
از ماست که بر ماست
یادگیری شرطی
طهارت نفس و درک معارف قرآن
شرطی سازی کنشگر
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 4348
 بازدید امروز : 171
 کل بازدید : 2358838
 زمان بازدید : 0.1875
تعیین امام
تعیین امام

 منبع : پایگاه علمی تحقیقاتی مغناطیس

 نويسنده : مهدی یاوری    ایمیل : reyhanah83@yahoo.com

 نوشته شده در تاريخ : 1392/04/02   ( آخرين ويرايش : 1392/07/27 )

بسم الله الرّحمن الرّحیم

  • آیا خدا باید امام را تعیین کند ؟
  • چه مانعی وجود دارد که ما خودمان بامشورت و رای گیری و با استفاده از سوابق وتجربه ها وعلم ودانش و مدیریت یک نفر را به عنوان امام برای خودمان مشخص کنیم ؟
  • مردم هم عقل دارند می فهمندخوب وبد را تشخیص می دهند ؟

تجربه نشان داده است خیلی از مشورت های بشر اشتباه از آب درامده است اگر در مورد امامت اشتباهی صورت بگیرد جبران ناپذیر است.

علاوه بر اینکه قلمرو درک عقل کلیات است یعنی عقل می فهمد که باید در جامعه امام و رهبری باشد با یک سری خصوصیات وویژگی ها اما اینکه این امام چه شخصی باشد از چه قومی باشد را نهمی فهمد و اینکه چه کسی صلاحیت دارد از حیطه عقل خارج است

اما از منظر دینی هم جوابی داده اند که قبل آن توجه به این مثال خالی از لطف نیست 

اگر کسی رئیس یک شرکت و یایک مجموعه باشد وافرادی تحت نظارت او مشغول به کارباشند واین شخص بخواهد فردی را به عنوان معاون خود انتخاب کند آیا افراد زیر دست اونسبت به تعیین معاون برای اوحقی را دارند آیا آنها می توانند به رئیس اعتراض کنند و بگویند ما باید معاون شما را انتحاب کنیم یا اینکه خیر خود رئیس این مجموعه را بهتر وبیشتر می شناسد واوست که میداند چه کسی لیاقت این منصب را دارد.

با توجه به این مثال:

جواب اول : به فرموده قرآن کریم ،حاکم مطلق وبی شک در این عالم خداست وهمه باید از او اطاعت وپیروی کنند واین بدیهی است که حق خدا است که امر حکومت را بتواند به هر کس طبق شایستگی ها (شایسته سالاری)وطبق مصلحت های او بدهد همانطوری که پیامبران هم باید توسط خداوند انتخاب شوند .امام هم که ادامه دهنده را آنهاست و حجت خداست او هم توسط خدا انتخاب می شود.

علاوه براینکه برای امام ورهبر ویژگی هایی ذکر شده مانندعصمت وعلم و شجاعت و...که این ویژگی ها ضروری ولازمه امام است وپیدا کردن چنین شخصیتی با این ویژگی هاآن هم در رتبه بالا فقط توسط خداوند امکان دارد که اوست عالم به سرّ وآشکار است.

خداوند در قرآن (سوره بقره آیه 124) می فرماید:

وَ إِذِ ابْتَلىَ إِبْرَاهِمَ رَبُّهُ بِكلَمَاتٍ فَأَتَمَّهُنَّ  قَالَ إِنىّ‏ِ جَاعِلُكَ لِلنَّاسِ إِمَامًا  قَالَ وَ مِن ذُرِّيَّتىِ قَالَ لَا يَنَالُ عَهْدِى الظَّالِمِينَ.

ای ابراهیم من تو را به مقام امامت  بر مردم قرار دادم.

جهت دانلود مقاله اینجا کلیک کنید.

تمامی حقوق این سایت محفوظ می باشد.درج مطالب باذکر منبع بلامانع است
All rights are reserved.
راه اندازی، اجرا و بروزرسانی: توسعه اطلاعات سحرگاه (متين تايم) بهار 1392     Powered by: MatinTime (Development of Information) 2013