سه شنبه ١٨ بهمن ١٤٠١
فارسی : الفارسیه : Persianعربی : العربیه : Arabicانگلیسی : الانجلیزیه : English
آخرین مفالات
پاریس قربانی تکفیر
سید ابوالفضل حسینی
بررسی ریشه های ایدئولوژیک حوادث تروریستی پاریس
بعد از حوادث فرانسه بسیاری از تحلیلگران داخلی مثل همیشه، ریشه این حمله ها را صرفا از نگاه سیاسی مورد بررسی قرار دادند و حمایتهای غرب از این گروهها را دلیل رشد این گروهها و قوت گرفتن آنها دانستند. البته این تحلیل تا حدود زیادی صحیح و قابل قبول است اما آنچه در این زمان باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد و وظیفه ما است که آن را گوشزد کنیم، بررسی ریشه های ایدئولوژیک این حوادث است.
 ١٩:٣٤ - سه شنبه ٢٦ آبان ١٣٩٤ - نظرات : ٠متن کامل >>
هیس! دخترها فریاد نمی زنند
چ
بشارت به یک شهروند هزاره سوم
بوسیدن روی ماه
همرنگ جماعت!
از ماست که بر ماست
یادگیری شرطی
طهارت نفس و درک معارف قرآن
شرطی سازی کنشگر
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 5894
 بازدید امروز : 363
 کل بازدید : 2403870
 زمان بازدید : 0.1875
سر غیبت
سرّ غیبت

 منبع : پایگاه علمی تحقیقاتی مغناطیس

 نويسنده : حضرت آيت الله العظمی صافى گلپايگانى(مدظله العالی)    ایمیل :

 نوشته شده در تاريخ : 1392/04/02   ( آخرين ويرايش : 1392/07/27 )

بسم الله الرّحمن الرّحیم

پيش از آنكه فوائد و مصالح غيبت حضرت صاحب الزمان - أرواح العالمين له الفداء - سخن به ميان آوريم، بايد در نظر بگيريم كه تا كنون علوم و دانشهائى كه بشر از راه‏هاى عادى تحصيل كرده به كشف تمام اسرار خلقت موجودات اين عالم موفق نشده و اگر علم، هزارها بلكه ميليونها سال ديگر هم جلو برود هنوز معلومات او در برابر مجهولاتش بسيار مختصر و ناچيز است و به گفته يكى از دانشمندان بزرگ، مثل «لاشى‏ء» است در مقابل بى نهايت و اين در صورتى است كه ما علم تمام انسانها را به حساب آوريم. و اما اگر علم يك عالم، و دانش يك دانشمند را بخواهيم در نظر بگيريم اصلا قياس آن با اسرار و رازهاى كشف نشده خنده آور و نشانه جهل و نادانى است.

جائى كه حضرت مولى امير المؤمنين(ع) مى‏ گويد:

«سبحانك ما أعظم ما نرى من خلقك و ما أصغر عظيمها فى جنب ما غاب عنا من قدرتك»

منزهى تو، بزرگ است آنچه را ما از آفرينش تو مى‏بينيم و چه كوچك است آن در جنب آنچه از قدرت تو از ماپنهان است

حال ديگران معلوم است، بنابر اين كسى نمى‏ تواند نسبت به وجود يكى از پديدهاى اين جهان بزرگ به علت عدم كشف سر پيدايش و آفرينش آن اعتراض كند و يا پاره‏اى از نظامات و قوانين عالم تكوين را بى فايده و بى مصلحت بداند. هيچ كس هم نمى‏ تواند بطور يقين ادعا كند كه در كوچك‏ترين پديده و حوادث جهان، سرى و نكته‏ اى نهفته نيست همچنان كه كسى نمى‏ تواند ادعا كند كه به تمام اسرار عالم واقف و آگاه است.

فلاسفه و حكما و دانشمندان قديم و جديد همه اين درك را براى خود افتخار دانسته و گفته‏ اند.

هرگز دل من ز علم محروم نشد *** كم ماند ز اسرار كه مفهوم نشد

هفتاد و دو سال جهد كردم شب و روز *** معلومم شد كه هيچ معلوم نشد

به جائى رسيده دانش من كه بدانم هنوز نادانم

شاعر دانشمند و حكيم عرب گويد: «ماللتراب و للعلوم وانمايسعى ليعلم انه لايعلم » معروف است: زنى از بزرگ مهر - حكيم مشهور ايرانى - مسأله‏ اى پرسيد؛ حيكم در پاسخش گفت: نمى‏ دانم. زن گفت: اى حكيم، شاه به تو حقوق و ماهيانه مى‏ دهد كه با سر انگشت علم و حكمت خويش، گروه از مشكلات مردم بگشائى، شرم نمى‏ دارى كه در جواب مسأله من به جهل و نادانى خود اقرار مى‏ كنى؟

حكيم گفت: آنچه را شاه به من مى‏ هد در برابر معلومات و دانائي هائى است كه دارم، ولى اگر بخواهد در مقابل مجهولات و نادانسته‏ هاى من عطا كند هرگاه تمام زر و سيم دنيا را به من بدهد كم داده است. پس بشر بايد در راه كشف مجهولات و درك اسرار، همواره كوشا باشد و اگر در يك جا كنجكاوى و تجسسات او در راه كشف سرى به جائى منتهى نشد، آن را دليل بر عدم آن نگيرد. همانطور كه وقتى چشمهاى او مسلح به تلسكوپهاى قوى ميكروسكپ هاى ذره بين نبود، حق نداشت منكر وجود موجودات ذره بينى و ميليونها كرات غير مكشوف آسمانى شود. همانطور كه حيواناتى كه همه رنگها را نمى‏ بينند يا همه را به يك رنگ مى‏ بينند نمى‏ تواند رنگهائى را كه انسان با جلوه‏ هاى گوناگون مى‏ شناسد انكار نمايند. همانطور كه صداها و امواج صوتى تحت سمعى و امواج فوق سمعى راكسى نمى‏ تواند انكار كند.
اين قاعده كه بيان شد در عالم تكوين و در عالم تشريع هر دو جارى است. در عالم تشريع، مواردى داريم كه هنوز عقل ما به فلسفه آن بخصوص راه نيافته و تشريع با تكوين مطابق شده همانطور كه در علم تكوين، در اين موارد حق اعتراض نداشتيم، در عالم تشريع هم حق ايراد و اعتراض نداريم.

 برای دانلود فایل الکترونیکی مقاله(پی دی اف) به صفحه آخرمراجعه فرمایید.

<< آخرین صفحه   1 2   اولین صفحه >>
تمامی حقوق این سایت محفوظ می باشد.درج مطالب باذکر منبع بلامانع است
All rights are reserved.
راه اندازی، اجرا و بروزرسانی: توسعه اطلاعات سحرگاه (متين تايم) بهار 1392     Powered by: MatinTime (Development of Information) 2013