چهارشنبه ١٠ خرداد ١٤٠٢
فارسی : الفارسیه : Persianعربی : العربیه : Arabicانگلیسی : الانجلیزیه : English
آخرین مفالات
پاریس قربانی تکفیر
سید ابوالفضل حسینی
بررسی ریشه های ایدئولوژیک حوادث تروریستی پاریس
بعد از حوادث فرانسه بسیاری از تحلیلگران داخلی مثل همیشه، ریشه این حمله ها را صرفا از نگاه سیاسی مورد بررسی قرار دادند و حمایتهای غرب از این گروهها را دلیل رشد این گروهها و قوت گرفتن آنها دانستند. البته این تحلیل تا حدود زیادی صحیح و قابل قبول است اما آنچه در این زمان باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد و وظیفه ما است که آن را گوشزد کنیم، بررسی ریشه های ایدئولوژیک این حوادث است.
 ١٩:٣٤ - سه شنبه ٢٦ آبان ١٣٩٤ - نظرات : ٠متن کامل >>
هیس! دخترها فریاد نمی زنند
چ
بشارت به یک شهروند هزاره سوم
بوسیدن روی ماه
همرنگ جماعت!
از ماست که بر ماست
یادگیری شرطی
طهارت نفس و درک معارف قرآن
شرطی سازی کنشگر
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 4924
 بازدید امروز : 280
 کل بازدید : 2471043
 زمان بازدید : 0.2500
عصمت امام
عصمت امام

 منبع : پايگاه علمي تحقيقاتي مغناطيس

 نويسنده : مهدی یاوری    ایمیل : reyhanah83@yahoo.com

 نوشته شده در تاريخ : 1392/04/02   ( آخرين ويرايش : 1392/07/27 )

بسم الله الرّحمن الرّحیم

همانطور که در مقلات پیشین مطرح  شدیکی از ویژگی های امام عصمت اوست .یعنی امام بایدازهرگونه اشتباه و خطاوگناه ونسیان دور باشد  و مرتکب هیچ یک از این امور نشود .حال این سوال مطرح می شود که چرا باید حجتهای خدا،اعم از پیامبران وامامان واولیای الهی معصوم باشند.آیا افراد غیر معصوم قدرت برامامت و پیشوایی برمردم را ندارند ؟

در جواب باید گفت:امام وحجت خداوپیامبران کسانی هستند که برای هدایت بشریت به سوی کمال وسعادت واز طرف خدا انتخاب شده اند آنهاهستند که همچون چراغهایی پرنور ومشعلهایی هدایتگر انسان را از ضلالت و گمراهی به سوی فلاح ورستگاری و هدایت می رسانند .

اینچنین افرادباید خودهدایت شده باشند تا بتوانند دیگران را به هدایت برسانند.مثلا کسی مسیر تهران تا مشهد راچندین بار رفته وآمده است ،تمام مشکلات ،پیچ وخم های را وموانعی که ممکن است برسر راه به وجود آید را می داندآیا این شخص می تواند ما را به مقصد برساند یا کسی که تا به حال در جاده های بیرون شهر رانندگی نکرده ،آدرس ومسیر را هم بلد نیست ،گاه وبیگاه دچرا اشتباه شده ،خطا کرده مسیر را غلط رفته است ؟؟؟

پیمودن و رسیدن به کمال هم همین گونه است .اگربنا باشد حجت های خدا کسانی باشند که خود دچاراشتباه ولغزش شوند.آیا اینچنین افرادی می توانند رهبری مسلمانان را برعهده گیرندودست انسان را گرفته به سوی نور وروشنایی ببرند در حالیکه خودشان در ضلالتوتاریکی هستند ، یا کسانی که از هرگونه اشتباه وخطا ونسیان وگناه معصوم است .حتی فکر گناه ولغزش هم نمی کند باعالم بالا وخداوند در ارتباط است عالم به همه چیز از اول خلقت تابه نهایت جهان است.از خدا فرمان می گیرد و طبق فرامین الهی عمل می کند و مردم را راهنمایی میکند .

هرعقل سلیم می گوید که شخص دوم گزینه مناسبی است برای رهبر و امامت مسلمانان .همان کسی که قرآن درباره او می فرماید :وَ ما يَنْطِقُ عَنِ الْهَوى(نجم/3)

خداوند مى‏خواهد در اين عبارت هر گونه انحراف و جهل و گمراهى و اشتباه را از پيامبرش نفى كند، و تهمتهايى را كه در اين زمينه از سوى دشمنان به او زده مى‏شد خنثى نمايد." او هرگز از روى هواى نفس سخن نمی گويد" 

پیامبری که حتی حرف زدنش هم از روی هوا وهوسنیست وکلام او کلام خدا ست اوست که می تواند رهبر مسلمانان باشد و بعدازاوهم کسانی که از طرف خدا انتخاب می شوند و ادامه دهنده را او هستند آنه هم باید معصوم باشند.

 حال این سوال به ذهن می اید که اگر امامان وپیامبران ما معصوم هستند گناه نکردن آنها از روی اختیار است یا از روی اجبار ؟

منتظر جواب در مقاله بعدی باشید .

جهت دانلود مقاله اینجا کلیک کنید.

تمامی حقوق این سایت محفوظ می باشد.درج مطالب باذکر منبع بلامانع است
All rights are reserved.
راه اندازی، اجرا و بروزرسانی: توسعه اطلاعات سحرگاه (متين تايم) بهار 1392     Powered by: MatinTime (Development of Information) 2013