چهارشنبه ١٠ خرداد ١٤٠٢
فارسی : الفارسیه : Persianعربی : العربیه : Arabicانگلیسی : الانجلیزیه : English
آخرین مفالات
پاریس قربانی تکفیر
سید ابوالفضل حسینی
بررسی ریشه های ایدئولوژیک حوادث تروریستی پاریس
بعد از حوادث فرانسه بسیاری از تحلیلگران داخلی مثل همیشه، ریشه این حمله ها را صرفا از نگاه سیاسی مورد بررسی قرار دادند و حمایتهای غرب از این گروهها را دلیل رشد این گروهها و قوت گرفتن آنها دانستند. البته این تحلیل تا حدود زیادی صحیح و قابل قبول است اما آنچه در این زمان باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد و وظیفه ما است که آن را گوشزد کنیم، بررسی ریشه های ایدئولوژیک این حوادث است.
 ١٩:٣٤ - سه شنبه ٢٦ آبان ١٣٩٤ - نظرات : ٠متن کامل >>
هیس! دخترها فریاد نمی زنند
چ
بشارت به یک شهروند هزاره سوم
بوسیدن روی ماه
همرنگ جماعت!
از ماست که بر ماست
یادگیری شرطی
طهارت نفس و درک معارف قرآن
شرطی سازی کنشگر
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 6548
 بازدید امروز : 291
 کل بازدید : 2471054
 زمان بازدید : 0.2344
فاطمه معصومه
فاطمه معصومه را چرا کریمه اهل بیت می نامند؟

 منبع : پايگاه علمي تحقيقاتي مغناطيس

 نويسنده : سيدحسين حسيني    ایمیل : meghnatis.ir@gmail.com

 نوشته شده در تاريخ : 1392/04/02   ( آخرين ويرايش : 1392/07/27 )

بسم الله الرّحمن الرّحیم

درست است که چند روزی از وفات حضرت فاطمه معصومه گذشته ولی دانستن از آن حضرت خالی از لطف نیست. امیدوارم که ما از عارفین حق اهل بیت گرام رسول اعظم(صلی الله علیه و آله وسلم) باشیم:

یکی از القاب حضرت معصومه‌(سلام الله علیها) «کریمه اهل‌بیت‌(صلی الله علیه وآله)» می‌باشد، معنا و مفهوم کریمه چیست و چرا به آن حضرت کریمه می‌گویند و منشا کریمه بودن آن حضرت چیست؟

واژه کریمه چند معنا دارد اولین معنایی که از کریمه، استفاده می‌شود، به معنای گران‌بها، گرانقیمت و ارزشمند می‌باشد مثلا به سنگ‌های قیمتی نظیر عقیق و فیروزه و ... «احجار کریمه» گفته می‌شود. معنای دیگر کریمه، به «اصالت خانوادگی» تعبیر شده است معنای سوم کریمه، بخشندگی است که در احسان و انفاق کردن دریغ نمی‌کند.

حضرت معصومه‌(سلام الله علیها) در واقع هر سه ویژگی و معنا را در وجود الهی خود دارا هستند و بحث عمده این است که به جهت آنکه حاجت، توسل و استمداد نیازمندان را برآورده نموده لذا، این لقب بر آن حضرت اطلاق شده است.

پدر آیت‌الله مرعشی ‌نجفی‌(ره) که از علما بودند برای فهمیدن مکان قبر مخفی شده، حضرت صدیقه‌ طاهره‌(سلام الله علیها) چهل شب به مناجات و عبادت می‌پردازد تا این مساله برای او مکشوف شود در رویای صادقه به ایشان گفته می‌شود که صلاح نیست، ولی هر چه کرامت، مقدر بوده است که از طرف حضرت زهرا‌(سلام الله علیها) به امت برسد، از ناحیه حضرت معصومه‌(سلام الله علیها) خواهد رسید در آن رؤیای صادقه به ایشان گفته شده است «علیک بکریمة اهل‌البیت‌(علیهم السلام)» بر تو باد به کریمه اهلبیت(علیهم السلام) در قم. بعضی در مورد کریمه بودن حضرت معصومه‌(سلام الله علیها) به این قضیه اشاره می‌کنند، اما باید گفت این خاندان از گذشته (چه در حیات و ممات) در کرامت و برآوردن نیازهای امت، معروف و مشهور بودند.

 جایگاه معنوی حضرت معصومه‌(سلام الله علیها)

درباره جایگاه حضرت معصومه‌(سلام الله علیها) روایات متعددی وارد شده است، برخی از روایات در مورد زیارت آن حضرت می‌باشد که امام صادق‌(علیه السلام) فرموده‌اند؛ »اَنَّ زِیَارَتَهَا تُعَادِلُ الْجَنَّةَ« زیارت ایشان معادل بهشت است. ( مستدرک الوسائل ج10 ص368)

واژه کریمه چند معنا دارد اولین معنایی که از کریمه، استفاده می‌شود، به معنای گران‌بها، گرانقیمت و ارزشمند می‌باشد مثلا به سنگ‌های قیمتی نظیر عقیق و فیروزه و ... « احجار کریمه» گفته می‌شود. معنای دیگر کریمه، به «اصالت خانوادگی» تعبیر شده است معنای سوم کریمه، بخشندگی است که در احسان و انفاق کردن دریغ نمی‌کند.

همچنین نقل شده است »مَنْ زَارَهَا وَجَبَتْ لَهُ الْجَنَّةُ« هر کسی آن حضرت را زیارت کند، بهشت بر او واجب می‌شود (بحار ج48 ص317) اگر مجموعه روایاتی که درباره حضرت معصومه‌(سلام الله علیها) نقل شده است را در کنار هم قرار دهیم، جایگاه معنوی آن حضرت به وضوح نمایان خواهد شد، و به قطع می‌توان گفت، غیر از حضرات معصومین‌(علیهم السلام) که مقام و جایگاه بلندی دارند، هیچ‌کس در رتبه و شأن معنوی آن حضرت نیست و نخواهد بود.

 

 برای دانلود فایل الکترونیکی مقاله(پی دی اف) به صفحه آخرمراجعه فرمایید.

<< آخرین صفحه   1 2   اولین صفحه >>
تمامی حقوق این سایت محفوظ می باشد.درج مطالب باذکر منبع بلامانع است
All rights are reserved.
راه اندازی، اجرا و بروزرسانی: توسعه اطلاعات سحرگاه (متين تايم) بهار 1392     Powered by: MatinTime (Development of Information) 2013