شنبه ١٩ آذر ١٤٠١
فارسی : الفارسیه : Persianعربی : العربیه : Arabicانگلیسی : الانجلیزیه : English
آخرین مفالات
پاریس قربانی تکفیر
سید ابوالفضل حسینی
بررسی ریشه های ایدئولوژیک حوادث تروریستی پاریس
بعد از حوادث فرانسه بسیاری از تحلیلگران داخلی مثل همیشه، ریشه این حمله ها را صرفا از نگاه سیاسی مورد بررسی قرار دادند و حمایتهای غرب از این گروهها را دلیل رشد این گروهها و قوت گرفتن آنها دانستند. البته این تحلیل تا حدود زیادی صحیح و قابل قبول است اما آنچه در این زمان باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد و وظیفه ما است که آن را گوشزد کنیم، بررسی ریشه های ایدئولوژیک این حوادث است.
 ١٩:٣٤ - سه شنبه ٢٦ آبان ١٣٩٤ - نظرات : ٠متن کامل >>
هیس! دخترها فریاد نمی زنند
چ
بشارت به یک شهروند هزاره سوم
بوسیدن روی ماه
همرنگ جماعت!
از ماست که بر ماست
یادگیری شرطی
طهارت نفس و درک معارف قرآن
شرطی سازی کنشگر
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 5787
 بازدید امروز : 139
 کل بازدید : 2358806
 زمان بازدید : 0.2344
پیدایش فرقه بهائیت
خلاصه ای از چگونگی پیدایش فرقه بهائیت

 منبع : پايگاه علمي تحقيقاتي مغناطيس

 نويسنده : سيدحسين حسيني    ایمیل : meghnatis.ir@gmail.com

 نوشته شده در تاريخ : 1392/04/02   ( آخرين ويرايش : 1392/07/27 )

بسم الله الرّحمن الرّحیم

ريشه فرقه بهائيت به فرقه اي به نام فرقه شيخيه بر مي گردد اين فرقه را شخصي به نام شيخ احمد اَحسائي كه اهل عربستان بوده و در قرن 11 ﻫ ق مي زيسته درست كرد. اهم اعتقادات اين فرقه اين بوده كه اصول دين را چهار تا مي دانستند كه عبارتند از توحيد , نبوت , امامت و رُكن رابع. رُكن رابع چنين بود كه اعتقاد داشتند كه هركس زهد كامل پيدا كند به جايي مي رسد كه "باب" ارتباط مردم با امام زمان(عجل الله تعالي فرجه الشريف) مي شود و به ساحت آن حضرت مي رسد و اين فرد واسطه بين مردم و امام زمان(عجل الله تعالي فرجه الشريف) است. شيخ احمد اَحسائي خود را چنين مي دانست.

اين تفكر از طريق شاگرد ايشان به نام سيد كاظم رشتي و شاگردش به نام شيخ محمد عابد و از او به شاگردش به نام سيد علي محمد شيرازي كه در زمان اواخر سلطنت محمد شاه مي زيسته انتقال پيدا مي كند. سيد علي محمد شيرازي ادعاي باب بودن ميان مردم و امام زمان(عجل الله تعالي فرجه الشريف) مي نمايد. از اينجا "فرقه بابيت" آغاز مي شود و ايشان به "سيد علي محمد باب" معروف مي شوند. در زمان ايشان اين فرقه توسعه پيدا كرده و گروهي از مردم به اين فرقه گرايش پيدا مي كنند. سيد علي محمد باب نه تنها ادعاي بابيت (واسطه بين مردم و امام زمان(عجل الله تعالي فرجه الشريف) بودن) مي نمايد بلكه بر اين اعتقاد است كه اساساً امام زمان(عجل الله تعالي فرجه الشريف) در ايشان حلول كرده و به عبارت ديگر ايشان خود امام زمان است و به عبارت ديگر امام زمان در قالب سيد علي محمد باب ظهور كرده است.

سيد علي محمد باب در زمان ناصرالدين شاه 18 نفر طرفداران قرص و محكمي پيدا مي كند كه اين گروه را "گروه حي" مي نامند كه جمع آنها با خود سيد علي محمد باب مي شوند 19 نفر كه عدد 19 از نظر بابيت عدد مقدسي مي گردد و به آن بسيار اهميت مي دهند. به عنوان مثال سال را 19 ماه و ماه را 19 روز اعلام مي نمايند. در ميان گروه حي يك نفر زن هم وجود داشته به نام زرين تاج كه سيد كاظم رشتي به او لقب "قره العين" داده و سيد علي محمد باب به او لقب "طاهره" مي دهد و در ميان اين گروه دو برادر وجود داشته به نامهاي ميرزا حسين علي نوري كه سيد علي محمد باب به او لقب "بهاء الله" داده و ميرزا يحيي نوري كه به او لقب "صبح ازل" مي دهد.

جناب باب كتابي به نام "بيان" مي نويسد و اعلام مي نمايد تمام كتابها حتي قرآن منسوخ است و همه بايد كتابهاي ديگر را كنار گذاشته و بايد فقط به اين كتاب مراجعه كنند بنابراين طرفداران او اقدام به از بين بردن قرآن ها مي نمايند و به خاطر همين موضوع با عموم مردم مومن و مسلمان درگيري هاي شديدي پيش مي آيد.

به خاطر همين درگيريها, كشتار و هرج و مرجي كه در محل حكومت ناصر الدين شاه پيش مي آيد دستور ميدهد سيد علي محمد باب را دستگير كنند او را دستگير نموده و به شدت با فلك نمودن تنبيهش مي نمايند به طوري كه توبه مي نمايد و توبه نامه اي هم مي نويسد در اين زمان او كمتر از 30 سال داشته است. پس از آن او را آزاد مي نمايند اما پس از سالها در زمان اميركبير بعلت ترويج اين فرقه توسط سيد علي محمد باب, ايشان را دستگير مينمايند و هر چه مي كنند توبه نمي كند و پس از مدتي زنداني كردن, ايشان را اعدام مي نمايند. لازم به ذكر است كه سيد علي محمد باب در سال 1230 ﻫ ق متولد شده و در سال 1261 در سن 31 سالگي كشته مي شود.

 

 برای دانلود فایل الکترونیکی مقاله(پی دی اف) به صفحه آخرمراجعه فرمایید.

<< آخرین صفحه   1 2   اولین صفحه >>
تمامی حقوق این سایت محفوظ می باشد.درج مطالب باذکر منبع بلامانع است
All rights are reserved.
راه اندازی، اجرا و بروزرسانی: توسعه اطلاعات سحرگاه (متين تايم) بهار 1392     Powered by: MatinTime (Development of Information) 2013