شنبه ١٩ آذر ١٤٠١
فارسی : الفارسیه : Persianعربی : العربیه : Arabicانگلیسی : الانجلیزیه : English
آخرین مفالات
پاریس قربانی تکفیر
سید ابوالفضل حسینی
بررسی ریشه های ایدئولوژیک حوادث تروریستی پاریس
بعد از حوادث فرانسه بسیاری از تحلیلگران داخلی مثل همیشه، ریشه این حمله ها را صرفا از نگاه سیاسی مورد بررسی قرار دادند و حمایتهای غرب از این گروهها را دلیل رشد این گروهها و قوت گرفتن آنها دانستند. البته این تحلیل تا حدود زیادی صحیح و قابل قبول است اما آنچه در این زمان باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد و وظیفه ما است که آن را گوشزد کنیم، بررسی ریشه های ایدئولوژیک این حوادث است.
 ١٩:٣٤ - سه شنبه ٢٦ آبان ١٣٩٤ - نظرات : ٠متن کامل >>
هیس! دخترها فریاد نمی زنند
چ
بشارت به یک شهروند هزاره سوم
بوسیدن روی ماه
همرنگ جماعت!
از ماست که بر ماست
یادگیری شرطی
طهارت نفس و درک معارف قرآن
شرطی سازی کنشگر
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 6168
 بازدید امروز : 155
 کل بازدید : 2358822
 زمان بازدید : 0.1875
این عمار
این عمار

 منبع : پایگاه علمی تحقیقاتی مغناطیس

 نويسنده : رضا حدادزاده    ایمیل : article@meghnatis.ir

 نوشته شده در تاريخ : 1392/04/02   ( آخرين ويرايش : 1392/07/27 )

 بسم الله الرحمن الرّحیم

 این عمّار

 عمّار فرزند «ياسر بن کتابة بن قيس عنبسي» از قبيله مذحج و کنيه‏ اش «ابو يقظان» و هم پيمان بني‏ مخزوم است. او از اصحاب و ياران مخلص پيامبر اسلام صلي الله عليه و آله و امير مؤمنان عليه‏ السلام و يکي از ارکان اربعه به شمار مي‏ آيد.

پدر عمار، جناب ياسر و مادرش سميه هر دو از سابقين در اسلام به شمار مي‏ آيند و از نخستين شهيدان صدر اسلام مي‏باشند که پس از تحمل رنج و محنت فراوان زير شکنجه‏ هاي شکننده قريش به درجه رفيع شهادت نايل آمدند.

عمار خود در سن سي و چند سالگي مسلمان شد و در راه اسلام و ايمانش شکنجه‏ هاي بسيار متحمل گرديد. او نخستين مؤسس و اوّلين بنيان گذار مسجد در صدر اسلام بود، زيرا مسجد قبا را او تأسيس کرد.

اين خاندان پاک و با فضيلت به جرم ايمان و اسلام که آورده بودند، تحت شديدترين شکنجه‏ هاي کفار مکه قرار گرفتند تا سرانجام پدر و مادرش زير شکنجه آنها جان دادند ولي عمّار با تظاهر به کفر و شرک در حالي که قلبش مطمئن به ايمان بود، از مرگ نجات يافت .

عمار از جمله کساني است که به حبشه هجرت کرد و به هر دو قبله نماز خواند و از نخستين مهاجران به مدينه بود، سپس در جنگ بدر و ساير جنگ‏هاي صدر اسلام و غزوه‏ هاي رسول خدا صلي الله عليه و آله شرکت جست. پس از رحلت رسول خدا صلي الله عليه و آله او در جنگ يمامه هم حاضر شد و در آن جنگ پايداري کرد و يک گوش او نيز قطع شد.

عبداللَّه بن عمر مي‏گويد: روز جنگ يمامه، عمّار را ديدم که بر فراز صخره‏ اي از کوه برآمده قرار گرفته و فرياد مي‏زند: اي گروه مسلمانان، آيا از بهشت مي‏گريزيد، من عمار ياسرم پيش من آييد؛ در همان حال به گوش بريده او مي‏نگريستم که روي زمين افتاده بود و مي‏جهيد. ابن عمر مي‏افزايد: عمّار شخصي بيش از اندازه کشيده قامت و داراي چشماني شهلا و فراخ شانه بود و موهاي سپيد داشت و آن را رنگ نمي‏کرد.

وي از ياران فدايي و جان نثار مولا امير المؤمنين عليه‏ السلام بود و در جنگ جمل در رکاب حضرتش جنگيد و در جنگ صفين شرکت نمود و در همان جنگ در ماه ربيع الآخر سال 37 هجري در سن 91 يا 92 و به قولي 93 يا 94 سالگي به دست سپاهيان معاويه به شهادت رسيد. امير مؤمنان عليه‏ السلام او را در جامه‏ هايش بدون اين که غسل دهد، به خاک سپرد، روش حضرت با شهيدان در صفين همين بود که فقط بر آنان نماز مي‏گزارد و دفن مي‏کرد و غسل و کفن نمي‏ نمود .

عمار درباره اسلام خود چنين مي‏گويد: من به قصد ملاقات پيامبر صلي الله عليه و آله به خانه ارقم رفتم، صهيب بن سنان رومي را جلو درِ خانه منتظر ديدم، به او گفتم براي چه اين جا آمده‏ اي؟ او هم به من گفت: تو براي چه آمده ‏اي؟ گفتم: براي اين که داخل خانه شوم و کلمات و سخنان پيامبر را بشنوم. او هم گفت: من نيز براي همين منظور به اين جا آمده‏ ام، لذا با هم بر رسول خدا صلي الله عليه و آله وارد شديم. آن حضرت ما را به اسلام دعوت کرد و ما هم پذيرفتيم و مسلمان شديم، تا آخر آن روز خدمت حضرت بوديم و چون شب فرا رسيد و تاريکي همه جا را فراگرفت با خوف و ترس به خانه‏ هاي خود بازگشتيم.

 

 برای دانلود فایل الکترونیکی مقاله(پی دی اف) به صفحه آخرمراجعه فرمایید.

 

<< آخرین صفحه   1 2   اولین صفحه >>
تمامی حقوق این سایت محفوظ می باشد.درج مطالب باذکر منبع بلامانع است
All rights are reserved.
راه اندازی، اجرا و بروزرسانی: توسعه اطلاعات سحرگاه (متين تايم) بهار 1392     Powered by: MatinTime (Development of Information) 2013