دوشنبه ٠٤ بهمن ١٤٠٠
فارسی : الفارسیه : Persianعربی : العربیه : Arabicانگلیسی : الانجلیزیه : English
آخرین مفالات
پاریس قربانی تکفیر
سید ابوالفضل حسینی
بررسی ریشه های ایدئولوژیک حوادث تروریستی پاریس
بعد از حوادث فرانسه بسیاری از تحلیلگران داخلی مثل همیشه، ریشه این حمله ها را صرفا از نگاه سیاسی مورد بررسی قرار دادند و حمایتهای غرب از این گروهها را دلیل رشد این گروهها و قوت گرفتن آنها دانستند. البته این تحلیل تا حدود زیادی صحیح و قابل قبول است اما آنچه در این زمان باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد و وظیفه ما است که آن را گوشزد کنیم، بررسی ریشه های ایدئولوژیک این حوادث است.
 ١٩:٣٤ - سه شنبه ٢٦ آبان ١٣٩٤ - نظرات : ٠متن کامل >>
هیس! دخترها فریاد نمی زنند
چ
بشارت به یک شهروند هزاره سوم
بوسیدن روی ماه
همرنگ جماعت!
از ماست که بر ماست
یادگیری شرطی
طهارت نفس و درک معارف قرآن
شرطی سازی کنشگر
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 6364
 بازدید امروز : 251
 کل بازدید : 2109942
 زمان بازدید : 0.2188
خوارج مدرن
خوارج مدرن

 منبع : پایگاه علمی و تحقیقاتی مغناطیس

 نويسنده : محمد دادسرشت تهرانی    ایمیل : hamdel85@yahoo.com

 نوشته شده در تاريخ : 1392/04/03   ( آخرين ويرايش : 1392/07/27 )

بسم الله الرّحمن الرّحیم

مقدمه
در اوائل قرن بیستم و ابتدای قرن بیست و یکم به پخش برنامه های دینی از طریق ماهواره توجه بسیار شد. در این دوره ماهواره جای اعزام مبلغ به کشورهای دوردست را گرفت و از هند تا اروپا و از امریکای لاتین تا ایالات متحده امریکا با پخش تعالیم و سرگرمی های دینی، کثیری از مردم، مخاطب این ابزار تبلیغی جدید شدند. آمارها نشان می دهند که در امریکا بیشتر بزرگسالان از طریق رادیو و تلوزیون در معرض تعالیم دینی مسیحیت قرار می گیرند. در این کشور حدود چهل و سه درصد از بزرگسالان برنامه های تلوزیون مسیحی را مشاهده می کنند.
هر چند حساب آماری دقیقی برای دیگر مناطق جهان همچون ایران در دسترس نیست، اما حضور فراگیر برنامه های دینی روی ماهواره گواه این حقیقت است که پخش ماهواره ای تعالیم ادیان برای متولیان هر دین اهمیت بسیاری یافته است.
اهمیت بررسی شبکه های ماهواره ای دینی
بررسی شبکه های ماهواره ای دینی از جهات مختلفی مهم و با اهمیت هستند که به اختصار به برخی از آن ها اشاره می شود:
1. شبکه های دینی ماهواره ای با تبلیغ عقاید الاهیاتی و شعائر و مناسک دینی مد نظر خود و بعضا با تخریب عقاید دینی ادیان بومی در جوامع مخاطب، باعث تاثیرگذاری الاهیاتی در میان مخاطبانی می شوند که معمولا از پیشینه دینی متفاوتی برخوردارند. معرفی این شبکه ها و شناخت گرایش های دینی و نحوه تاثیرگذاری آن ها در جوامع می تواند به متخصصان الاهیات کمک نماید تا تحلیل دقیق تری از فعالیت های تبلیغی دیگر ادیان و تاثیرات دینی آن ها در جامعه داشته باشند و مواضعی آگاهانه در این خصوص اتخاذ نمایند.
2. شبکه های ماهواره ای دینی هر چند به ظاهر ماهیتشان دینی است؛ اما در پس این ماهیت برخی از مقاصد سیاسی را نیز دنبال می کنند که معرفی و شناخت این شبکه ها می تواند به پژوهشگران علوم سیاسی و روابط بین الملل و عامه مردم کمک نماید تا دید بازتری نسبت به زوایای برخی جزئیات سیاسی جهانی منطقه ای داشته باشند.
3. شبکه های دینی ماهواره ای با تیلیغ گرایش دینی مد نظر خود باعث تاثیرگذاری دینی - فرهنگی در جوامع دیگر می شوند و ارزش های فرهنگ دینی جامعه ای را به جوامع دیگر منتقل می کنند.

شبکه اهل بیت علیهم السلام
شبکه های مذکور را می توان بر حسب گرایش دینی آن ها به هفت گروه تقسیم نمود: 1. مسیحیت پروتستان تبشیری 2. مسیحیت کاتولیک 3. مسیحیت ارتودکس (کلیسای شرق مسیحی) 4. اسلام شیعی 5. اسلام سلفی 6. یهودیت 7. ادیان و نهضت های دینی نوپدید.
در این میان یکی از شبکه های ماهواره ای دینی که با رویکرد شیعی فعالیت می کند شبکه اهل بیت است. باید توجه داشت که شبکه های ماهواره ای با موضوعات دینی یک از بهترین بهانه ها برای ورود ماهواره به خانواده های متدین و بستر سازی برای انتقال انواع پیام ها به این قشر، است.
تبارشناسی شبکه
مرکز پخش این شبکه در سندیاگوی آمریکاست که توسط طلبه جوان افغانی با نام حسن اللهیاری ادراه می شود. این شبکه در دوازدهم آپریل سال 2009 بنیانگذاری شد و برنامه های آن از طریق ماهواره گالکسی نوزده تنها در امریکا و کانادا و از طریق اینترنیت و سایت شبکه در سراسر جهان به دو زبان فارسی و پشتو قابل مشاهده بود.
یک سال بعد، یعنی در دوازدهم آپریل 2010 این شبکه از طریق ماهواره هاتبرد به جمع شبکه های جهانی پیوست و برای همگان قابل دریافت شد. این شبکه در شبانه روز حدود چهار ساعت پخش زنده دارد که به صورت پاسخ گویی به تماس های تلفنی و یا سخنرانی حسن اللهیاری صورت می گیرد.
سیاست ها و اهداف:
موضوع اصلی این شبکه اثبات و دفاع از ولایت امیرالمومنین و ائمه معصومین علیهم السلام و تبیین چگونگی غصب خلافت توسط خلفای راشدین اعلام شده است. اما به طور کلی می توان سیاست های این شبکه را اینگونه ترسیم نمود:
1. تفرقه افکنی در ردای رد خلفای اهل سنت:
این شبکه به صورت سخنرانی یک طرفه و گاهی به صورت پاسخ به تماس های تلفنی اجرا می شود که توسط مجری، کارشناس و مدیر شبکه یعنی حسن اللهیاری اجرا می گردد. اللهیاری بارها و بارها تاکید می کند که جزء شیعیان و مومنان واقعی این عصر قرار دارد و هدفش آشنا ساختن مردم با حقایق تشیع است.
این شبکه در پس پرده دفاع از ولایت امیرالمومنین علیه السلام با استفاده از راهکارهای زیر به ایجاد تفرقه می پردازد:
1- اهانت، ناسزا و فحش به خلفا و همسران پیامبر: اللهیاری با ذکر روایاتی در مورد بی ناموسی و فساد زنان پیامبر صل الله علیه وآله، اهانت، ناسزا و بدگویی در مورد خلفا؛ خشم بسیاری از اهل سنت را در چند ماهه اخیر برآورده است. استفاده از عباراتی همچون "خانه عایشه محل خروج شاخ شیطان است" و بررسی پیشینه و تبار شناسی خلفا از فعالیت های این شبکه ماهواره ای است.
2- برچسب زنی بر اهل سنت: اللهیاری اهل سنت را عُمَری می نامد. او یک خط تماس مستقل با نام "خط عُمَری" به آنان اختصاص داده است و از این طریق با آنان مکالمه می کند که طبیعتا هنگامی که اوضاع به نفع سیاست های شبکه نباشد ارتباط به صورت اتفاقی!!!-بخوانید به صورت عمدی- قطع می شود. اللهیاری در مکالمه با مخاطبان اهل سنت از هیچ گونه اهانت، تمسخر، فحش و ناسزایی دریغ نمی ورزد.
3- جسارت به علمای اهل سنت: اللهیاری با اهانت و ناسزاگویی به علمای اهل سنت آنان را ابوجهل می خواند و همواره به تمسخر و استهزای آنان می پردازد.
4- بی منطق نشان دادن شیعه: طبق نقل آیت الله حسینی قزوینی در شبکه ولایت حسن اللهیاری به علت نداشتن معلومات و سواد کافی با استناد به روایات جعلی و یا ضعیف السند، بدون توجه به اصول لازم در استفاده از روایات و آیات به گفتگو با اهل سنت پرداخته و البته در برخی از موارد نیز به خطا و با استفاده از بدگویی و تشویش فضا و یا با قطع ارتباط به ایجاد و یا تشدید اختلافات و تفرقه افکنی بین شیعیان و اهل سنت دامن می زند. بدین شکل او با اهنانت او استهزاء شیعه را بی منطق و هوچی گر نشان می دهد.

 برای دانلود فایل الکترونیکی مقاله(پی دی اف) به صفحه آخرمراجعه فرمایید.

 

<< آخرین صفحه   1 2 3 4   اولین صفحه >>
تمامی حقوق این سایت محفوظ می باشد.درج مطالب باذکر منبع بلامانع است
All rights are reserved.
راه اندازی، اجرا و بروزرسانی: توسعه اطلاعات سحرگاه (متين تايم) بهار 1392     Powered by: MatinTime (Development of Information) 2013