سه شنبه ١٨ بهمن ١٤٠١
فارسی : الفارسیه : Persianعربی : العربیه : Arabicانگلیسی : الانجلیزیه : English
آخرین مفالات
پاریس قربانی تکفیر
سید ابوالفضل حسینی
بررسی ریشه های ایدئولوژیک حوادث تروریستی پاریس
بعد از حوادث فرانسه بسیاری از تحلیلگران داخلی مثل همیشه، ریشه این حمله ها را صرفا از نگاه سیاسی مورد بررسی قرار دادند و حمایتهای غرب از این گروهها را دلیل رشد این گروهها و قوت گرفتن آنها دانستند. البته این تحلیل تا حدود زیادی صحیح و قابل قبول است اما آنچه در این زمان باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد و وظیفه ما است که آن را گوشزد کنیم، بررسی ریشه های ایدئولوژیک این حوادث است.
 ١٩:٣٤ - سه شنبه ٢٦ آبان ١٣٩٤ - نظرات : ٠متن کامل >>
هیس! دخترها فریاد نمی زنند
چ
بشارت به یک شهروند هزاره سوم
بوسیدن روی ماه
همرنگ جماعت!
از ماست که بر ماست
یادگیری شرطی
طهارت نفس و درک معارف قرآن
شرطی سازی کنشگر
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 5297
 بازدید امروز : 87
 کل بازدید : 2403594
 زمان بازدید : 0.2187
شرطی سازی کنشگر
شرطی سازی کنشگر

 منبع : سایت علمی تحقیقاتی مغناطیس

 نويسنده : نفیسه مقیسه    ایمیل : hamdel87@yahoo.com

 نوشته شده در تاريخ : 1392/10/12  

بسم الله الرّحمن الرّحیم

شرطی سازی کنشگر (عامل)[1]

بیشتر اعمال ما ارادی و هدف‏گرا هستند، در حالی که پاسخ‏های شرطی کلاسیک[2] نه ارادی و نه هدف‏گرا هستند. شرطی سازی کنشگر می‏کوشد تا فعالیت هدف‏گرا را توضیح دهد (سیدمحمدی، 1382، ص: 127). در این شیوه به جای تکیه بر اتفاق همزمان محرک‏ها بر نقش پی‏آوردهای رفتار[3] تاکید می‏شود. (سانتراک، 1388، ج1، ص: 380). یعنی جاندار یاد می‏گیرد پاسخی معین، پیامد مشخصی دارد (اتکینسون، 1388، ص: 280).

در این نوع از شرطی‏سازی، کودکان بر محیط عمل یا کنش می‏کنند و محرک‏هایی که بعد از رفتار آنها روی می‏دهد احتمال وقوع دوباره رفتار را تغییر می‏دهند. محرکی که وقوع یک پاسخ را افزایش می‏دهد تقویت کننده نام دارد. و حذف کردن یک محرک خوشایند یا ارائه یک محرک ناخوشایند برای کاهش دادن پاسخ، تنبیه نامیده می‏شود (برک، 1390، ص: 237). پژوهش‏ها نشان داده است کودکان نیز غالبا می‏توانند رفتار یکدیگر را از همین طریق تحت تاثیر قرار دهند و یا حتی تقویت کنند (سقای بی ریا و همکاران، 1385، ص: 543). مهم‏ترین کاربرد اصول شرطی سازی کنشگر، تغییر در رفتار انسان است (سانتراک، 1387، ص: 393).

البته در این شرطی سازی تقویت به رفتار ارگانیسم وابسته است. یعنی باید پیش از آنکه تقویت شود به نحو خاصی عمل کند (هرگنهان و السون، 1374، ص: 31). در شهر که قدم می‏زنیم با جملاتی بر روی درب برخی از منازل همچون: پارک=پنچری مواجه می‏شویم. به نظر می‏رسد اینکه بیشتر مردم در مقابل چنین منازلی پارک نمی‏کنند از پنچری ماشین‏شان می‏ترسند. در این فرایند می‏توان شرطی‏سازی کنشگر را مشاهده نمود.

 

فایل PDF این مقاله را از اینجا دانلود فرمایید[1] Operant Conditioning

[2] . رجوع کنید به شرطی سازی کلاسیک در بخش مهارت های زندگی.

[3] . پاداش و تنبیه

 

امتیازدهی
تمامی حقوق این سایت محفوظ می باشد.درج مطالب باذکر منبع بلامانع است
All rights are reserved.
راه اندازی، اجرا و بروزرسانی: توسعه اطلاعات سحرگاه (متين تايم) بهار 1392     Powered by: MatinTime (Development of Information) 2013